Dom Zdrowia i Spokoju                                                 facebook logo

Skontaktuj się z nami:
4 1

65 572 15 38

            3 1

info@dzis.eu

Fakty i mity dotyczące domów seniora

mityDomy seniora, domy spokojnej starości czy bardziej potocznie i niezbyt przyjemnie określane przez niektórych domy starców, mają w naszym kraju bardzo różną opinie. Mimo iż na zachodzie są jednym z popularniejszych rozwiązań, powstają specjalne osiedla seniorów z opieką, albo zwykłe ośrodki, tak w Polsce wiele osób broni się przed nimi z całych sił, a dla rodzin decyzja o umieszczeniu bliskiego w takiej placówce jest niezwykle trudna. Niestety zdarzają się sytuacje, w których nie jesteśmy w stanie odpowiednio zajmować się bliskim członkiem rodziny. Wiele obowiązków zawodowych, własna rodzina, często również brak miejsca, to czynniki, które wpływają na podjęcie takiej decyzji. Czy jednak to faktycznie złe rozwiązanie? Co wiemy o domach seniora i co jest prawdą, a co mitem?

 

Co wiemy o domach opieki?

Z pewnością dom seniora to miejsce, w którym starsza osoba ma spędzić jesień życia w spokoju, nie musząc martwić się o codzienne sprawunki, przygotowywanie posiłków, a nawet nie zaprzątając sobie pamięci tym, kiedy przyjąć jakie leki. W Polsce działają takie placówki zarówno państwowe, jak i prywatne. Wiele osób twierdzi, że jednak płacąc mają lepsze warunki. Często mniejsze pokoje, ładniejsze wyposażenie. Obecnie opieka w takich miejscach jest na bardzo wysokim poziomie. Pacjenci są zadbani i czyści – również ci z demencją czy leżący. Oczywiście zdarzy się, że zmiana pościeli nie jest dokonana w 5 minut, ale zastanówmy się czy mają w domu starego, schorowanego i lezącego człowieka od razu zobaczymy, że zaszła konieczność zmiany pościeli. Wykwalifikowany personel doskonale organizuje czas osobom starszym, które mają również możliwość korzystania z rehabilitacji i wielu form zajęć aktywizacyjnych.

Co jest mitem na temat domów opieki?

W sieci można trafić na stwierdzenie, że dom opieki to umieralnia. Jednak szybko się okazuje, że taka opinia nie powstała na bazie własnych doświadczeń osoby piszącej, a pogłosek, filmów i innych zasłyszanych informacji. Często właśnie starsze osoby siedzą same w domu, nie mają towarzystwa, opieki są samotne, a nawet jeśli mają rodzinę, to nie ma ona dla nich dość czasu. W domu opieki jest inaczej tu pojawia się dla starszych osób możliwość dalszego współżycia społecznego, przy regularnych odwiedzinach ze strony rodziny, może to więc być bardzo wesoła i szczęśliwa starość.

logo footer

Zakład Fizjoterapii

Dane kontaktowe

misja Dom Zdrowia i Spokoju
Szelejewo Drugie 10 A
63-820 Piaski

tel. 65 572 15 38
kom. +48 502 549 114
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

     Polityka prywatności